wtorek, 3 października, 2023
spot_img

Betgames STS

Turniej 4 skoczni – poznaj historię tego niezwykłego wydarzenia!

Turniej Czterech Skoczni to najbardziej prestiżowy turniej narciarski. Każdy skoczek marzy o tym, by go wygrać! Skąd taka dobra sława tych zawodów? Kiedy odbywa się kolejny Turniej 4 skoczni i kto ma największe szanse go wygrać?

Wielki Szlem w narciarstwie

Turniej 4 Skoczni nazywany jest Wielkim Szlemem w narciarstwie. Rozgrywany jest w kilka dni, zawsze na przełomie roku. Dla skoczków wygranie tego turnieju jest równie ważne jak wygranie igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata. Jednocześnie zwycięstwo w tych zawodach jest szalenie trudne, bo trzeba oddać na przestrzeni raptem paru dni kilka imponujących skoków. Nie ma miejsca na pomyłkę. Turniej 4 Skoczni elektryzuje nie tylko świat narciarzy, ale też kibiców i mediów. Oferowane są zakłady bukmacherskie na Turniej Czterech Skoczni, by obstawiać, kto wygra w danym roku i zapisze się w annałach historii narciarstwa. 

Historia Turnieju 4 Skoczni

Turniej 4 Skoczni ma bardzo długą historię. Rozgrywany jest od 1953 roku. Odbywa się, co oczywiste, na 4 skoczniach – dwóch znajdujących się w Austrii i dwóch w Niemczech. Od samego początku te skocznie to Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck i Bischofshofen, ale nie zawsze zawody na nich odbywały w tej kolejności – pierwszą edycję zainaugurowano w Ga-Pa, potem początek turnieju przeniósł się do w Oberstdorfu.

A jak narodził się pomysł na właśnie tego typu turniej? Latem 1949 roku wpadła na niego grupa działaczy narciarskich z GA-PA oraz Innsbrucku przebywających w domu Maler w Partenkirchen. Warto pamiętać, że wcześniej, w czasach powojennych, do zimy 1949 roku, niemieccy skoczkowie mieli zakaz udziału w imprezach o randze międzynarodowej. Ostateczny kształt konkursu opracowano w 1952 roku w Seegrube, niedaleko Innsbrucku. 

Inny niż wszystkie

Turniej 4 Skoczni jest wyjątkowy nie tylko ze względu na prestiż, długą historię i porę, ale też sposób punktacji. Zwycięzca jest wyłaniany troszkę inaczej niż w przypadku tradycyjnych konkursów Pucharu Świata. Ale punkty zdobyte w tym turnieju jak najbardziej liczą się do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Różnica między tymi zawodami a innymi jest taka, że w pierwszej serii konkursu stosowany jest system KO. Skoczkowie są łączeni w pary i w bezpośredniej rywalizacji wyłaniany jest zwycięzca, który przechodzi do drugiej serii. Pary są łączone na podstawie wyników z serii eliminacyjnej na zasadzie – 1. z 50., 2. z 49., 3 z 48. itd., zatem najsłabsi z najlepszymi. Ponadto spośród przegranych 5 najlepszych zostaje tzw. lucky losers i przechodzi do finału. Jest w drugiej serii zatem łącznie 30 zawodników. W serii finałowej wszystko odbywa się już tradycyjnie.

Aby wygrać cały turniej, trzeba uzbierać największą liczbę punktów ze wszystkich zawodów. Liczą się tu jednak małe punkty, czyli te otrzymywane za skoki, nie zaś punkty za miejsca. Punkty za miejsca są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dlatego też zdarza się, że cały turniej wygrywa zawodnik, który nie zwyciężył w żadnym z konkursów. Ponadto, jeden słaby skok potrafi zepsuć całą klasyfikację.

Turniej 4 Skoczni a Polacy

Do tej pory czterech Polaków trafiało na podium Turnieju. W sezonie 2000/2001 wygrał Adam Małysz, w 2016/2017 – Kamil Stoch, a drugi był Piotr Żyła. W sezonie 2019/2020 zwyciężył Dawid Kubacki. Stoch ponownie wygrał zawody w 2017/2018 i 2020/2021 roku i jest jedynym Polakiem z trzema zwycięstwami na koncie. Stoch jest także jednym z trzech zawodników, który wygrał wszystkie cztery konkursy (w 2018 roku). Poza tym dokonał tego też Niemic Sven Hannawald w 2002 roku i Japończyk Ryoyu Kobayashi w 2020 roku. 

Turniej 4 Skoczni 2022/2023

W tym roku Turniej odbędzie się w dniach 29 grudnia, 1 stycznia, 4 stycznia i 6 stycznia. Kto jest faworytem? Bukmacherzy wskazują na Ryoyu Kobayashiego, który dwukrotnie wygrał Puchar Świata (2018/2019 i 2021/2022), a jest też złotym i srebrnym medalistą olimpijskim z 2022 roku. 

0 / 5. Ocen: 0

Gry karciane online

spot_imgspot_img

Legalny poker w Polsce